Tíz iszonyatosan gagyi lemezborító


 

Tíz iszonyatosan gagyi lemezborító - I. rész: először négy is elég...

Van ilyen... Lehet, hogy már csak napok álltak a zenekar rendelkezésére, így nem volt idő elkészíteni a megfelelő artworkot. Mit tesz ilyenkor egy lelkes énekes/gitáros/balalaljkás? Hazamegy ötéves kisfiához, és megkéri hogy játsszon az étellel, rajzoljon anyuci szemceruzájával, esetleg próbálja meg elkészíteni portréját a Paintben. Az eredményt lefotózza, és máris kész a borító.

Körülbelül a fentieket tudom elképzelni akkor, amikor az alant látható képekre tekintenek. Legtöbbjük remek lemezekről származik, például a Black Sabbath vagy David Bowie lemeze is a halhatatlanok közé került az évek során - noha nem azért, mert annyira tetszetős külsővel rendelkeznek. Nos, további mellébeszélés helyett lássuk a ronda borító konteszt első négy versenyzőjét!


Poison: Look What the Cat Dragged In (1986)
 


Igen. Tipikus hajbanda a nyolcvanas évekből, spandex, lóhaj, nőies image, nyávogós ének, ivós-baszós témák... Mindaz aminek köszönhetőena grunge kialakult. Hiszen ki akarna évtizedeken át ilyen androgén faszfejeket nézegetni. Félreértés ne essék: vannak nagy ászok ebben a műfajban, például a Mötley Crüe vagy a Faster Pussycat egész tűrhetően nyomta, de a Posion és Cinderella féle zenekarok nálam már kiverik a biztosítékot. Nézzük erősen a fenti képet és gondoljuk végig, milyen jó nekünk, hogy Magyarországon töltöttük a nyolcvanas éveket.


Tankard: Zombie Attack (1986)



Úgy látszik a '86-os év nem volt fenékig tejfel. A germánus sörmetál thrash vitézei már első lemezükkel magasra tették a mércét, de azért az évek hosszú során újra és újra megpróbálták alulmúlni magukat borítóügyileg. Néha már már sikerült is. Érdemes lenne végignézni az összes kiadványuk artworkjét, jóval viccesebb mint a Szeszélyes.

Igaz, a Tankard kicsit kakukktojás, ők valahol tudatosan törekedtek arra hogy vicces (?) legyen megjelenésük, dalszövegeik,
stb. Bár néha csak a méla röhejesség szintjéig jutottak, az biztos hogy alkoholfogyasztási szokások terén még a sokat megélt
magyar Akela zenekart is jócskán felülmúlják.


Manowar: Anthology (1997)



Szigorúan nókomment. Négy izmos metalharcos egyenesen a Rockisten, Odin kebeléről. Hiteles közhely-metal 1980 óta! A látvány alapján a srácok feltehetően a konditeremben múlatták az időt kocsmázás helyett. Megtanultak olajtól fénylő testtel a fényképezőgépbe pózolni, szigorú tekintetüktől diszkók falai omlanak világszerte. Ők a Manowar...

Joey DeMaio és Eric Adams alsóneműje külön post-ot érdemelne, komolyan. Nem tudom, mivel vették rá magukat eme holmi viselésére, de a bátorság mindenesetre becsülendő, ha már más nem. Kiváló példa arra, hogy lehet egy tényleg igazi metalhimnuszokat tartalmazó válogatást tönkrevágni kritikán aluli megjelenéssel, kár érte.


David Bowie: Diamond Dogs (1974)



Huh, még a Poisonnél is durvább. Ezt a festményt Guy Peellaert követte el, bízok benne hogy a piktorok poklában fog rotyogni egy kád olajfestékben az idők végezetéig.

Az eredeti festményen a jobb oldali szürke színű kutya és konyhásnéni keverék nemi szervei is tiszán kivehetők voltak, de ez már az amúgy vállalkozó szellemű kiadónak is sok lehetett, így a lemezhez "csak" egy cenzúrázott borítót mellékeltek. Igazából tovább vesztegetni a szót: mindenki nézze figyelmesen és vonja le a tanulságot.

Ui.: az album ettől függetlenül kiváló hallgatnivaló, egy orwelli témát dolgoz fel. Beszerzése erősen ajánlott mindenki
számára.

Folytatása következik természetesen, még hat borító vár arra, hogy a nagyvilág borzongva röhögessen rajta! A héten még
jelentkezek.